- dla zleceń kupna blokada środków dokonywana jest w złotym polskim. Wartość blokady wyliczana jest z zastosowaniem aktualnego kursu NBP dla waluty zlecenia powiększonego o 2%,
- po zawarciu transakcji następuje przewalutowanie wartości transakcji z zastosowaniem kursu brokera zagranicznego KBC Bank NV. Kurs brokera zagranicznego określany jest na podstawie średniego kursu Reuters aktualizowanego co pół godziny (mid-Reuters) i odpowiednio powiększany lub pomniejszany o marżę brokera zagranicznego. Kurs Reuters jest dostępny na www.reuters.com/markets/currencies.
Wielkość marży wynosi:
EUR/PLN - 0,1 %
USD/PLN - 0,1 %
GBP/PLN - 0,1 %
Mechanizm do wyznaczania kursu przewalutowania pożytków jest analogiczny jak przy rozliczaniu transakcji.
Prezentowana w formatce zlecenia wartość zlecenia w przypadku instrumentów na rynkach zagranicznych nie jest tożsama z wartością transakcji. Właściwa wartość transakcji znana będzie dopiero w momencie realizacji zlecenia.
- osób prawnych,
- nierezydentów Polski,
- osób fizycznych będących obywatelami USA / amerykańskimi rezydentami podatkowymi (zgodnie z amerykańskim kodeksem podatkowym*).
*Definicja podatnika USA powinna być interpretowana zgodnie z przepisami Kodeksu Podatkowego USA (z ang. Internal Revenue Code) wedle którego podatnikiem USA jest osoba fizyczna spełniająca co najmniej jeden z warunków wymienionych poniżej:
- posiada obywatelstwo USA (również w przypadku jednoczesnego posiadania innego obywatelstwa);
- uzyskała prawo stałego pobytu w USA przez dowolny okres w danym roku (tzw. Zielona Karta);
- dokonała wyboru amerykańskiej rezydencji dla celów podatkowych po spełnieniu warunków przewidzianych w przepisach USA;
- przebywała w USA przez co najmniej 31 dni w ciągu roku podatkowego i jednocześnie łączna liczba dni, w których osoba ta przebywała w USA w ciągu bieżącego roku i 2 poprzednich lat kalendarzowych wynosi co najmniej 183 dni (ustalając łączną liczbę dni pobytu stosuje się mnożnik 1 dla liczby dni pobytu w roku bieżącym, 1/3 dla dni pobytu w roku poprzednim i 1/6 dla dni pobytu dwa lata wstecz co oznacza, że:
1 dzień pobytu w roku bieżącym = 1 dzień do łącznej liczby dni pobytu;
3 dni pobytu w roku poprzednim = 1 dzień do łącznej liczby dni pobytu;
6 dni pobytu dwa lata wstecz = 1 dzień do łącznej liczby dni pobytu.
Ograniczenia wprowadzamy na podstawie §120 Regulaminu świadczenia usług maklerskich w obrocie zorganizowanym obowiązującego w Biurze maklerskim mBanku.
- Zlecenia realizowane są za pośrednictwem brokera zagranicznego – KBC Bank NV.
- Zlecenia możesz złożyć z rozliczeniem w PLN lub w walucie notowania instrumentu - EUR, USD lub GBP.
- Dopuszczalnymi typami limitu ceny są zlecenia PKC oraz z limitem ceny.
- Dopuszczalnymi typami ważności jest DZIEŃ (ważność na bieżącą bądź najbliższą sesję) lub WDD (Ważne do Dnia – całkowita ważność zlecenia nie więcej niż 30 dni kalendarzowych).
- Nie są dopuszczalne dodatkowe parametry zleceń takie jak: limit aktywacji, ilość ujawniana, ilość minimalna, typ limitu PEG.
- Nie można modyfikować złożonego zlecenia.
- Dla zagranicznych rynków europejskich (LSE oraz XETRA);będących w ofercie obowiązuje rozliczenie transakcji w terminie D+2, analogicznie jak dla giełdy polskiej. Wyjątkiem są giełdy amerykańskie (NYSE oraz NASDAQ), gdzie transakcje rozliczają się w terminie D+1, czyli następnego dnia rozliczeniowego.
- Wypłata pożytków pieniężnych dokonywania jest w PLN.
- W przypadku przysługujących Klientowi pożytków z Instrumentów Zagranicznych z możliwością wyboru sposobu ich realizacji, realizacja nastąpi w formie pieniężnej o ile taka forma została przewidziana.
- Nie jest dostępny moduł zleceń specjalnych.
- Zagraniczne instrumenty finansowe nie mogą stanowić zabezpieczenia kredytowego i nie mogą być nabywane za środki pochodzące z kredytu maklerskiego.
- Zagraniczne instrumenty finansowe nie mogą być nabywane z wykorzystaniem odroczonego terminu płatności.
- Zlecenia wykonywane są zgodnie z polityką realizacji zleceń brokera zagranicznego- KBC Bank NV. Transakcje mogą być zawierane na innych rynkach niż wskazane w zleceniu.
- Zlecenia z limitem odbiegającym o 15% od kursu rynkowego (dla zleceń ważnych na 1 sesję) oraz o 50% od ostatniego kursu zamknięcia (dla zleceń z dłuższym terminem ważności) mogą być zamykane.
Uzyskane dochody z inwestycji na rynkach zagranicznych opodatkowane są analogicznie jak dla dochodów giełdowych uzyskanych na giełdzie polskiej.
Dywidendy spółek nabytych na rynkach zagranicznych są opodatkowane u źródła wg. odpowiedniej, podstawowej stawki podatkowej dla danego rynku / kraju rejestracji instrumentu bazowego (np. USA - 30%, Niemcy - 26,375%, Wielka Brytania - 0%).
UWAGA:
Z uwagi na model obsługi rynków zagranicznych stosowany w Biurze Maklerskim mBanku nie ma możliwości ubiegania się o preferencyjną, obniżoną stawkę opodatkowania wynikającą z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Dla zleceń w usłudze rynków zagranicznych, których szacowana wartość przekracza równowartość 500 000 EUR, czas przekazania zlecenia do realizacji przez Brokera Zagranicznego (KBC Bank NV) jest wydłużony z uwagi na wymaganą regulacjami wewnętrznymi Brokera oraz giełdy zagranicznej dodatkową weryfikację zleceń.