Czym jest ESG ?

 

Czynniki zrównoważonego rozwoju (ESG – z ang. E=environmental, S=social, G=governance) to kwestie środowiskowe, społeczne i pracownicze, kwestie dotyczące poszanowania praw człowieka oraz przeciwdziałania korupcji i przekupstwu. Na czynniki zrównoważonego rozwoju składają się m.in. takie tematy jak: zarządzanie odpadami, redukcja emisji dwutlenku węgla, ochrona praw pracowniczych i praw człowieka, walka z dyskryminacją, przeciwdziałanie korupcji i przekupstwu.

 

Zrównoważony rozwój w instrumentach finansowych

 

Zapobieganie zmianom klimatu, przejście na gospodarkę oszczędzającą zużycie energii, wody, zmniejszenie produkcji zanieczyszczeń, zwalczanie nierówności w pracy czy w społeczeństwie mogą być realizowane także za pośrednictwem inwestycji w instrumenty finansowe.  Gdy wybierasz instrumenty, w które ulokujesz swoje środki, decydujesz o tym, czy trafią one do emitentów uwzględniających w swojej działalności czynniki ESG. 

 

ESG w naszych usługach

 

Możesz wybierać inwestycje, które uwzględniają Twoje cele inwestycyjne w zakresie zrównoważonego rozwoju, jeśli je masz.
W naszych kanałach: eMakler, mBank Giełda, mInwestor możesz sprawdzić, czy instrumenty finansowe, w które chcesz zainwestować spełniają przyjęte przez nas i wskazane poniżej kryteria co do ratingów ESG. Instrumenty, które spełniają te kryteria mają w formatce zlecenia oznaczenie ESG, które jest wskazane obok nazwy giełdy i numeru ISIN. 

 

Nasze podejście

 

Stosujemy oceny MSCI Inc.:

  • MSCI ESG Rating i MSCI ESG Score odnoszące się do emitenta instrumentu finansowego oraz
  • Fund ESG Rating odnoszący się do oceny ETF/funduszu inwestycyjnego.

 

Ratingi te zakładają  7-stopniową skalę od AAA do CCC (gdzie AAA to rating najwyższy, a CCC najniższy).

 

Przyjmujemy, że instrumenty finansowe z oceną ESG A i wyższą uwzględniają czynniki zrównoważonego rozwoju, natomiast instrumenty, dla których MSCI nie publikuje ratingów lub ocena jest niższa niż A, nie uwzględniają czynników zrównoważonego rozwoju.

Nota prawna 

 

Ratingi MSCI ESG mają na celu pomiar zarządzania przez firmę istotnymi finansowo ryzykami i szansami związanymi z ESG. MSCI stosuje metodykę mającą na celu identyfikację liderów w branży oraz firm pozostających w tyle (z ang. laggards). Metodyka ta bierze pod uwagę narażenie na ryzyko ESG oraz to, jak firma zarządza tym ryzykiem w porównaniu z innymi firmami.

Oceny MSCI dotyczą akcji i papierów wartościowych o stałym dochodzie, funduszy inwestycyjnych, funduszy ETF i państw.
Ryzyko i szanse związane z ESG mogą się różnić w zależności od branży i firmy. Model MSCI ESG Ratings identyfikuje ryzyka ESG, które są najbardziej istotne dla podbranży lub sektora. Więcej na temat metodyki tworzenia ratingów przez MSCI znajdziesz TUTAJ.

Ratingi aktualizujemy co miesiąc.

  • Rating ESG instrumentów notowanych na rynkach zagranicznych - LISTA
  • Rating ESG instrumentów notowanych na rynku polskim - LISTA
 
   

  w mBanku odpowiedzialność społeczna i zrównoważony rozwój są nam bliskie

 

Mamy świadomość, że konkretne działania i decyzje biznesowe przez nas podejmowane mają wpływ na klientów, akcjonariuszy, pracowników i ich rodziny, a także społeczności lokalne i środowisko naturalne. I właśnie dlatego każdą decyzję chcemy podejmować patrząc przez pryzmat naszej odpowiedzialności wobec otoczenia, w którym funkcjonujemy.

 

 

mBank jest sygnatariuszem Zasad Odpowiedzialnej Bankowości ONZ oraz Dziesięciu Zasad Global Compact ONZ.

  • Strategia odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju mBanku na lata 2021-2025 - dowiedz się więcej

 

  chcesz wiedzieć więcej o ESG i inwestowaniu?

 

Warto przeczytać: