iShares Automation and Robotics (RBOT LN ETF)

15.11.2024 14:35

Robotyka i automatyzacja to dynamicznie rozwijające się branże. Odgrywają bardzo istotną rolę w kształtowaniu nowoczesnych gospodarek. Robotyka koncentruje się na projektowaniu, budowie i zastosowaniu robotów zdolnych do wykonywania pracy za człowieka. Automatyzacja natomiast skupia się na wdrażaniu technologii, które minimalizują konieczność nadzoru przez człowieka. Prowadzi także do optymalizacji procesów produkcyjnych. Zapraszam na omówienie ETF inwestującego w obie branże.

 

iShares Automation & Robotics UCITS ETF USD (Acc) (RBOT LN)

 

Celem ETF jest odzwierciedlenie wyników indeksu akcji  iSTOXX FactSet Automation & Robotics. W skład indeksu wchodzą spółki, które osiągają znaczące przychody z branży automatyki i robotyki. Dokument KID, zawierający kluczowe informacja na temat funduszu, wskazuje, że przychody spółki z ww. branż muszą stanowić przynajmniej 50% przychodów rocznych. Próg wynosi 45% dla spółek już należących do indeksu. Fundusz jest zarządzany w sposób pasywny.

 

 

Podstawowe dane

 

 

ETF jest notowany na giełdzie w Londynie od 8 lat. Walutą funduszu i notowań jest amerykański dolar. Waluta funduszu jest stosowana do celów raportowych i statystycznych przez zarządzających. Waluta notowania to ta, w której inwestorzy składają zlecenie kupna/sprzedaży ETF na giełdzie.

 

Błąd odwzorowania w uproszczeniu określa różnicę pomiędzy stopą zwrotu osiągniętą przez ETF a indeks benchmarkowy. Czym mniejszy błąd odwzorowania, tym lepiej wykonana praca zarządzających. Zmienność wynika ze zmienności instrumentu bazowego.

 

Replikacja

 

Replikacja określa sposób w jaki zarządzający ETF starają się wypracować podobną stopę zwrotu, którą uzyskuje indeks benchmarkowy (w tym przypadku iSTOXX FactSet Automation & Robotics). Omawiany ETF wykorzystuje replikację fizyczną (czasami nazywaną bezpośrednią). Zarządzający w tym przypadku bezpośrednio nabywają bazowe papiery wartościowe wchodzące w skład indeksu.  

 

Branże

 

 

 

Uwaga zarządzających skoncentrowana jest na nowych technologiach. Sektor obejmuje prawie 75% inwestycji funduszu ETF. Istotną branżą jest także przemysł i budownictwo, z 22,67% udziałem. Listę istotniejszych sektorów zamyka ochrona zdrowia. Zarządzający inwestują w ten sektor 2,55% pieniędzy, które napływają do ETF.  

 

Polityka dywidendowa

 

ETF jest typu akumulacyjnego (ACC). Oznacza to, że nie wypłaca dywidendy swoim inwestorom. Zarządzający reinwestują wszelkie napływy pieniężne w ETF. Ty jako inwestor zobaczysz to we wzroście wartości jednostki ETF.

 

Przykład: Część spółek, w które inwestują zarządzający ETF wypłaca dywidendy. Pieniądze z dywidend spływają do ETF. Zarządzający ETF’em nie wypłacają jednak tej dywidendy inwestorom tego ETF’u. Ty jako inwestor nie dostaniesz przelewu na rachunek maklerski. Zamiast tego zarządzający reinwestują otrzymane dywidendy w dodatkowe instrumenty finansowe. To zwiększa wartość jednostki ETF, czyli wpływa na wzrost jej ceny.

 

Jakie są korzyści?

 

Oszczędzasz czas. Pieniądze z dywidend inwestuje w Twoim imieniu zarządzający ETFem. Nie musisz również zajmować się rozliczaniem podatku od dywidend (tak, od dywidend z ETF, również trzeba zapłacić podatek). Podatek od zysków kapitałowych zapłacisz gdy sprzedasz fundusz ETF.

 

Wady?

 

Jeżeli lubisz, gdy na Twój rachunek wpływają co jakiś czas pieniądze z dywidend to nie jest to opcja dla Ciebie. Wybierz wtedy ETF dystrybucyjny.

 

Ryzyko

 

Zgodnie z materiałem informacyjnym dostarczonym przez emitenta, inwestowanie ETF wiąże się z ryzykiem na poziomie 5 w 7-stopniowej skali, (czym wyższa liczba tym większe ryzyko). Wskaźnik jest przyjęty dla założenia trzymania ETF przez okres 5 lat. Zarządzający zwracają uwagę na ryzyko walutowe.

 

Regiony inwestycyjne

 

 

iShares Automation & Robotics UCITS ETF USD (Acc) (RBOT LN) jest dosyć mocno zdywersyfikowany geograficznie. Prawie 60% inwestycji jest ulokowane w USA. Europa odpowiada za niecałe 22%. Duży udział ma także Japonia, gdzie zarządzający inwestują 13,71% pieniędzy. Symboliczne udziały przypadają na: Azję, Australię, Amerykę Południową oraz Afrykę i Bliski Wschód.

 

Koszty, wielkość aktywów i kraj rejestracji ETF

 

TER (Total Expanse Ratio) to miara całkowitych kosztów związanych z zarządzaniem i prowadzeniem funduszu ETF. Dla inwestora czym niższa, tym lepiej. TER dla tego ETF wynosi 0,40% wartości inwestycji rocznie.

 

Wielkość aktywów w przypadku RBOT LN wynosi prawie $3 mld. To duży ETF. Wielkość aktywów pod zarządzanie może świadczyć o potencjalnej wiarygodności i zaufaniu inwestorów do ETF. Zazwyczaj czym większa liczba aktywów pod zarządzanie, tym płynniejszy jest ETF (łatwiej go kupić lub sprzedać na giełdzie).

 

Fundusze są rejestrowane w różnych krajach. W Europie są to najczęściej Irlandia lub Luksemburg. Kraj rejestracji może mieć znaczenie przy rozliczaniu podatków od uzyskiwanych dywidend oraz odsetek od obligacji dla funduszy dystrybuujących.

 

Musisz jednak pamiętać, że jeżeli otrzymujesz dywidendę (ETF dystrybucyjny) z ETF’u zarejestrowanego w Irlandii, masz obowiązek zapłacić 19% podatku polskiemu fiskusowi. Jest tak dlatego, że ETF zarejestrowany w Irlandii, który wypłaca dywidendę inwestorowi nie pobiera od tego inwestora żadnego podatku.

 

Top 10 aktywów funduszu na koniec 1 kwartału 2024 roku

 

 

Autodesk – amerykańska korporacja specjalizująca się w oprogramowaniu dla projektowania komputerowego (CAD) oraz animacji 3D. Firma jest szczególna znana z programów AutoCAD i Revit, które są szeroko stosowane w architekturze, inżynierii oraz budownictwie. Autodesk inwestuje także w technologie chmurowe.    

 

Constellation Software – kanadyjska firma, która inwestuje i zarządza spółkami oferującymi zróżnicowane oprogramowanie. Spółka koncentruje się na długoterminowym wzroście poprzez przejęcia i rozwój swoich jednostek operacyjnych. Posiadane spółki technologiczne i inwestycje zapewniają Constellation Software ugruntowaną pozycję na rynku.    

 

Intuitive Surgical – amerykańska korporacja, będąca liderem w dziedzinie robotyki medycznej. Znana jest m.in. z systemu chirurgicznego da Vinci. Urządzenia firmy umożliwiają wykonywanie minimalnie inwazyjnych operacji i szybszy powrót pacjentów do zdrowia. Firma ma własny zakład produkcyjny oraz ośrodek R&D.

 

SAP – niemiecka firma specjalizująca się w oprogramowaniu dla przedsiębiorstw. Znana jest m.in. z systemów ERP (Enterprise Resource Planning), które wspierają zarządzanie zasobami i procesami biznesowymi. Dostarcza oprogramowanie i rozwiązania dla firm z różnych branż i sektorów.  

 

ServiceNow Inc.  – amerykańska firma technologiczna specjalizująca się w oprogramowaniu do zarządzania usługami IT. Platforma spółki pozwala zwiększać efektywność i przejrzystość działań. Rozwiązania ServiceNow znajdują zastosowanie w wielu branżach, dzięki elastycznym rozwiązaniom dopasowanym do indywidualnych potrzeb.

 

Garmin Ltd – globalny lider w produkcji urządzeń GPS i systemów nawigacyjnych. Produkty spółki na co dzień są używane np. w samochodach i lotnictwie. Spółka rozszerzyła swoją działalność o produkty wearables, takie jak zegarki sportowe oraz fitness trackery. Garmin koncentruje działalność na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych.  

 

Keyence Corp. – japońskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji sensorów, systemów wizyjnych oraz technologii automatyzacji przemysłowej. Produkty spółki są powszechnie stosowane w produkcji, kontroli jakości i logistyce.  

 

Nvidia – amerykańskie przedsiębiorstwo technologiczne założone w 1993 roku przez Jen-Hsun Huanga, Chrisa Malachowsky’ego i Curtisa Priema. Nvidia to jeden z największych producentów procesorów graficznych i układów scalonych na świecie. Na chwilę obecną największy beneficjent rozwoju sztucznej inteligencji na amerykańskiej giełdzie.  

 

Snowflake – amerykańska firma technologiczna, która oferuje rozwiązania chmurowe do przechowywania i analizy danych. Platforma spółki jest ceniona m.in. za elastyczność i łatwość skalowania. Działa na Amazon Web Services, Microsoft Azure oraz Google Cloud Platform.  

 

Workday Inc. – amerykańska korporacja oferująca oprogramowanie do zarządzania zasobami ludzkimi (HR) i finansami w modelu chmurowym. Produkty spółki są popularne w firmach, które dążą do cyfryzacji procesów HR.   

 

Podsumowanie

 

ETF inwestuje pieniądze w niezwykle interesujące i perspektywiczne branże. Robotyka i automatyzacja odgrywają kluczową rolę w wielu sektorach np.: ochronie zdrowia, przemyśle, rolnictwie, czy transporcie. Ich zakres i oddziaływanie prawdopodobnie będzie się zwiększał z czasem. To może sugerować długoterminowy potencjał wzrostu, napędzany globalną transformacją cyfrową. Jednak inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. W przypadku spółek technologicznych jest ono relatywnie wyższe.

 

Źródła: Opracowanie własne na podstawie danych z serwisu informacyjnego Bm mBanku oraz Bloomberg. Wykresy i grafiki pochodzą z serwisu informacyjnego Bm mBanku.

 

Z wyszukiwarki ETF można skorzystać po zalogowaniu do eMaklera, mInwestora lub aplikacji mBank Giełda.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu? Wejdź na akcja edukacja

 

Opracował: Krzysztof Pakulski

 


 

Ten materiał został sporządzony w Biurze maklerskim mBanku i stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającej dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE oraz art. 36 ust. 2 przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy (dalej: Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2017/565).

 

Ta publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, a także w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

 

Ponadto publikacja nie stanowi badania inwestycyjnego w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565.

 

Publikacja nie stanowi również doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi ani oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

 

Publikacja sporządzona została w oparciu o najlepszą wiedzę autorów, popartą informacjami pochodzącymi z wiarygodnych rynkowych źródeł, znanych oraz dostępnych na datę sporządzenia. Publikacja handlowa sporządzona została z zachowaniem należytej staranności oraz rzetelności.

 

Biuro maklerskie mBanku nie jest zobowiązane do aktualizowania ani modyfikowania tej publikacji, jak również do informowania jej odbiorców w przypadku, gdy jakakolwiek poruszona w niej kwestia lub zawarta w niej opinia, prognoza, kalkulacja bądź szacunek ulegnie zmianie lub stanie się nieaktualne. Publikacja przedstawia stan faktyczny znany autorom na datę sporządzenia. Biuro maklerskie mBanku nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w tej publikacji handlowej, jak również za potencjalnie poniesione szkody, które mogą powstać w wyniku z wykorzystania informacji znajdujących się w publikacji.

 

W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości. Należy pamiętać, że informacje i badania oparte o historyczne dane lub wyniki nie gwarantują zysków w przyszłości. Ta publikacja handlowa nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych.