Zmieniamy podejście do oceny instrumentów finansowych pod kątem kwestii zrównoważonego rozwoju
02.01.2025 11:20
Od 2 stycznia 2025 roku zmieniamy podejście do oceny instrumentów finansowych pod kątem kwestii zrównoważonego rozwoju. Zmiana ta ma wpływ na to, jakie instrumenty finansowe mogą otrzymać oznaczenie “ESG” w naszych kanałach: eMakler, mBank Giełda, mInwestor.
Co dla Ciebie się zmienia?
Możesz zobaczyć inne niż do tej pory instrumenty finansowe z oznaczeniem “ESG”. Dlaczego zmieniamy podejście?
Dotychczas przyjmowaliśmy, że instrumenty finansowe z ratingiem ESG wydanym przez MSCI na poziomie A lub wyższym uwzględniają czynniki zrównoważonego rozwoju. Natomiast instrumenty, dla których MSCI Inc. nie publikuje ratingów lub rating jest niższy niż A, naszym zdaniem nie uwzględniały czynników zrównoważonego rozwoju.
Zmieniamy podejście, aby odzwierciedlić specyfikę instrumentów finansowych i informacje udostępnianie przez ich emitentów.
Jakie są nowe zasady oznaczania instrumentów jako “ESG”?
Dotychczasowe podejście będziemy stosować do oceny akcji, ADRów (American Depository Receipt - amerykański kwit depozytowy) i GDRów (Global Depository Receipts - globalny kwit depozytowy) jako instrumentów, które uwzględniają kwestie zrównoważonego rozwoju. Instrumenty te nie są produktami finansowymi w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (SFDR). Dlatego nie dysponujemy oceną ich emitentów, w jakim stopniu uwzględniają kwestie zrównoważonego rozwoju. W związku z tym uznajemy, że wykorzystanie ratingów ESG do takiej oceny jest nadal właściwe.
Fundusze inwestycyjne i ETFy są produktami finansowymi w rozumieniu SFDR. Oznacza to, że jeśli fundusz/ETF promuje aspekty środowiskowe lub społeczne, podlega on pod wymogi informacyjne z art. 8 SFDR. Jeśli natomiast fundusz/ETF ma na celu zrównoważone inwestycje, podlega pod obowiązki informacyjne wynikające art. 9 SFDR. Do oceny stopnia uwzględniania kwestii zrównoważonego rozwoju postanowiliśmy wykorzystywać te informacje dostarczane przez zarządzających funduszami. Przyjęliśmy, że fundusze i ETFy uwzględniają kwestie zrównoważonego rozwoju, jeśli podlegają pod wymóg ujawnieniowy z art. 8 lub 9 SFDR. Dodatkowo muszą jednocześnie mieć rating MSCI na poziomie co najmniej BBB.
W przypadku obligacji korporacyjnych, skarbowychi komunalnych uważamy, że sama ocena ich emitenta nie do końca odzwierciedla specyfikę tych instrumentów finansowych. Dlatego do oceny stopnia uwzględniania kwestii zrównoważonego rozwoju bierzemy pod uwagę wykorzystanie wpływów z emisji (use of proceeds).
Obligacje, które w systemie informacyjnym Bloomberg otrzymają jeden ze znaczników z kategorii:
- „zielone” (Green Bond Indicator),
- „społeczne” (Social Bond Indicator) lub
- „zrównoważone” (Sustainability Bond Indicator)
uznajemy jako uwzględniające kwestie ESG.
Do oceny obligacji korporacyjnych i skarbowych wykorzystujemy również informacje wewnętrzne. Jeśli inne komórki organizacyjne mBanku uwzględniły kwestie ESG w warunkach emisji, takie instrumenty dostają również u nas oznaczenie ESG. Robimy tak, aby zachować spójność informacji przekazywanych w mBanku w ramach rynku pierwotnego i wtórnego.
Uważamy, że nasze nowe podejście lepiej odzwierciedla wymogi regulacyjne w zakresie zrównoważonego rozwoju i specyfikę poszczególnych instrumentów finansowych.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na naszej stronie internetowej.