Xtrackers Artificial Intelligence and Big Data UCITS ETF 1C (XAIX GR)

04.11.2024 00:00

W 2022 roku popularność AI gwałtownie wzrosła, stając się jednym z najważniejszych tematów w technologii oraz biznesie. Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w wielu branżach, umożliwiając automatyzację procesów. Przełomy w zakresie modeli językowych, takich jak GPT-3, zwiększyły zainteresowanie technologią, czyniąc ją bardziej dostępną dla szerokiego grona ludzi. Dzisiaj przyjrzymy się ETF’owi, który koncentruje się na spółkach związanych z rozwojem AI.

 

Xtrackers Artificial Intelligence &Big Data UCITS ETF 1C (XAIX GR)

 

Celem ETF jest odzwierciedlenie wyników indeksu akcji  Nasdaq Artificial Intelligence and Big Data. Indeks reprezentują spółki z całego świata działające w sektorach sztucznej inteligencji, big data i cyberbezpieczeństwa. Istotne jest, aby spółki wchodzące w skład indeksu spełniały kryteria ESG.

 

 

Podstawowe dane

 

 

ETF jest notowany na giełdzie we Frankfurcie od 5 lat. Walutą funduszu jest amerykański dolar, natomiast walutą notowań euro. Waluta funduszu jest stosowana do celów raportowych i statystycznych przez zarządzających. Waluta notowania to ta, w której inwestorzy składają zlecenie kupna/sprzedaży ETF na giełdzie. Waluta funduszu oraz notowania nie ma wpływu na ryzyko walutowe ETF! Na ryzyko walutowe ma wpływ waluta/waluty aktywów, w które ETF inwestuje.

 

Błąd odwzorowania w uproszczeniu określa różnicę pomiędzy stopą zwrotu osiągniętą przez ETF a indeks benchmarkowy. Czym mniejszy błąd odwzorowania, tym lepiej wykonana praca zarządzających. Czym większa zmienność, tym większe ryzyko inwestycji. ETF może szybciej rosnąć lub spadać, w zależności od koniunktury na giełdzie.

 

Replikacja

 

Replikacja określa sposób w jaki zarządzający ETF starają się wypracować podobną stopę zwrotu, którą uzyskuje indeks benchmarkowy (w tym przypadku Nasdaq Artificial Intelligence and Big Data). Omawiany ETF wykorzystuje replikację fizyczną (czasami nazywaną bezpośrednią). Zarządzający w tym przypadku bezpośrednio nabywają bazowe papiery wartościowe wchodzące w skład indeksu.  

 

Branże

 

 

Uwaga zarządzających skoncentrowana jest na nowych technologiach. Branża ta obejmuje prawie 88% inwestycji funduszu ETF. Finanse odpowiadają za 6,59% inwestycji, natomiast sektor dóbr konsumpcyjnych 5,50%. Marginalne inwestycje dotyczą sektora przemysł i budownictwo 0,10%.

 

Polityka dywidendowa

 

ETF jest typu akumulacyjnego. Oznacza to, że nie wypłaca dywidendy swoim inwestorom. Zarządzający reinwestują wszelkie napływy pieniężne w ETF. Ty jako inwestor zobaczysz to we wzroście wartości jednostki ETF.

 

Przykład: W skład ETF wchodzą m.in. takie spółki jak: Microsoft, Apple, Nvidia itd. Część spółek wypłaca dywidendę (w USA najczęściej co kwartał). Pieniądze z dywidendy spływają do ETF, który posiada akcje tych spółek i ma prawo do udziału w zyskach. Zarządzający ETF’em nie wypłacają jednak tej dywidendy inwestorom tego ETF’u. Ty jako inwestor nie dostaniesz przelewu na rachunek maklerski. Zamiast tego zarządzający reinwestują otrzymane dywidendy w dodatkowe instrumenty finansowe. To zwiększa wartość jednostki ETF, czyli wpływa na wzrost jej ceny.

 

Jakie są korzyści?

 

Oszczędzasz czas. Pieniądze z dywidend inwestuje w Twoim imieniu zarządzający ETFem. Nie musisz również zajmować się rozliczaniem podatku od dywidend (tak, od dywidend z ETF, również trzeba zapłacić podatek). Podatek od zysków kapitałowych zapłacisz gdy sprzedasz fundusz ETF.

 

Wady?

 

Jeżeli lubisz, gdy na Twój rachunek wpływają co jakiś czas pieniądze z dywidend to nie jest to opcja dla Ciebie. Wybierz wtedy ETF dystrybucyjny.

 

Ryzyko

 

Zgodnie z materiałem informacyjnym dostarczonym przez emitenta, inwestowanie ETF wiąże się z ryzykiem na poziomie 5 w 7-stopniowej skali, (czym wyższa liczba tym większe ryzyko). Wskaźnik jest przyjęty dla założenia trzymania ETF przez okres 7 lat. Zarządzający zwracają uwagę na ryzyko walutowe.

 

Regiony inwestycyjne

 

 

Koszty, wielkość aktywów i kraj rejestracji ETF

 

 

TER (Total Expanse Ratio) to miara całkowitych kosztów związanych z zarządzaniem i prowadzeniem funduszu ETF. Dla inwestora czym niższa, tym lepiej.

 

Wielkość aktywów w przypadku XAIX GR wynosi ponad $3,48 mld. Duża wielkość aktywów pod zarządzanie może świadczyć o potencjalnej wiarygodności i zaufaniu inwestorów do ETF. Zazwyczaj czym większa liczba aktywów pod zarządzanie, tym płynniejszy jest ETF (łatwiej go kupić lub sprzedać na giełdzie).

 

Kwestię dywidendy i ryzyka opisałem wyżej.

 

Spora część ETF’ów zarejestrowanych w Europie ma swoją siedzibę w Irlandii lub Luksemburgu. Związane jest to przede wszystkim ze względami podatkowymi. Irlandia ma podpisane korzystne umowy podatkowe np. z USA. Dzięki temu ETF’y zarejestrowane w tym kraju, które nabywają amerykańskie spółki, płacą niższe podatki od dywidend.

 

Musisz jednak pamiętać, że jeżeli otrzymujesz dywidendę (ETF dystrybucyjny) z ETF’u zarejestrowanego w Irlandii, masz obowiązek zapłacić 19% podatku polskiemu fiskusowi. Jest tak dlatego, że ETF zarejestrowany w Irlandii, który wypłaca dywidendę inwestorowi nie pobiera od tego inwestora żadnego podatku.

 

Jak fundusz wypada na tle podobnych ETF'ów

 

 

Wyszukiwarka ETF w serwisie informacyjnym Bm mBanku znalazła 2 ETFy o podobnej charakterystyce do omawianego XAIX GR. Chodzi konkretnie o ETF inwestujące przede wszystkim w spółki zajmujące się rozwojem sztucznej inteligencji (AI). Nasz ETF ma najniższy koszt zarządzania, czyli 0,35%. Najwyższy koszt zarządzania ma XMLD GR w wysokości 0,49%. Wartość aktywów omawianego XAIX GR wynosi ponad $3,48 mld. To plasuje go na zdecydowanie 1 miejscu wśród przedstawionych ETF’ów. Proszę ponadto zwrócić uwagę, że wszystkie ETF’y są typu akumulacyjnego oraz zarejestrowane w Irlandii.

 

Top 10 aktywów funduszu na koniec 1 kwartału 2024 roku

 

 

Nvidia – amerykańskie przedsiębiorstwo technologiczne założone w 1993 roku przez Jen-Hsun Huanga, Chrisa Malachowsky’ego i Curtisa Priema. Nvidia to jeden z największych producentów procesorów graficznych i układów scalonych na świecie. Na chwilę obecną największy beneficjent rozwoju sztucznej inteligencji na amerykańskiej giełdzie.  

 

Meta – wcześniej znana jako Facebook. Amerykańska firma technologiczna założona w 2004 roku przez Marka Zuckerberga. Najbardziej popularny portal społecznościowy na świecie. Meta jest właścicielem Facebooka, Instagrama i WhatsApp. Obecnie spółka koncentruje się na rozwoju technologii związanych z rzeczywistością wirtualną. 

 

Amazon.com – globalna korporacja założona w 1994 roku przez Jeffa Bezosa. Spółka rozpoczęła działalność jako księgarnia internetowa. Obecnie to największy portal e-commerce na świecie. Amazon oferuje szereg usług, w tym chmurę obliczeniową Amazon Web Services (AWS), rozwiązania logistyczne oraz szereg produktów w ramach marki własnej np. Alexa i Kindle.  

 

Alphabet – holding powołany przez Google w 2015 roku. Macierzysta spółka Google została założona w 1998 roku przez Larry’ego Page’a oraz Sergeya Brina. Spółka jest właścicielem m.in. Google, YouTube oraz Waymo, które rozwija autonomiczne pojazdy. Google rozwija także sztuczną inteligencję oraz biotechnologię. Alphabet ma dwie klasy akcji: A i C. Akcje klasy C nie dają prawa głosu.

 

Microsoft  – globalna spółka technologiczna założona w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. Znana przede wszystkim z systemu operacyjnego Windows i pakietu Office. Microsoft zajmuje się również usługami w chmurze, oprogramowanie dla firm, sprzętem komputerowym i konsolą Xbox. W ostatnim czasie koncern inwestuje w rozwój AI.  

 

Salesforce Inc. – globalna firma technologiczna dostarczająca rozwiązania w chmurze, w tym oprogramowania do zarządzania relacjami z klientami (CRM). Spółka jest jednym z liderów w branży CRM, oferując platformy umożliwiające firmom automatyzację procesów sprzedaży, marketingu i obsługi klienta.

 

Bank of America – amerykańska firma zajmująca się projektowaniem i produkcją procesorów oraz kart graficznych. To jeden z głównych konkurentów Intela i Nvidii. AMD zdobyła uznanie klientów dzięki architekturze procesorów Ryzen oraz kart graficznych Radeo. Cieszą się one sporą popularnością wśród graczy i profesjonalistów.

 

 

Apple – międzynarodowa firma technologiczna założona w 1976 roku przez Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka i Ronalda Wayne’a. Znana jest z produkcji iPhone’ów, iPadów, MacBooków oraz systemu operacyjnego iOS. Spółka zajmuje się także produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania oraz usług cyfrowych.  

 

Samsung – południowokoreańska globalna firma technologiczna. Jeden z największych na świecie producentów smartfonów, telewizorów, półprzewodników i sprzętu AGD. Spółka jest znana z szerokiego portfolio produktów i istotnej pozycji na rynku technologii konsumenckiej.

 

SAP – niemiecka firma specjalizująca się w oprogramowaniu dla przedsiębiorstw. Znana jest m.in. z systemów ERP (Enterprise Resource Planning), które wspierają zarządzanie zasobami i procesami biznesowymi. Dostarcza oprogramowanie i rozwiązania dla firm z różnych branż i sektorów.  

 

Źródła: Opracowanie własne na podstawie danych z serwisu informacyjnego Bm mBanku oraz Bloomberg. Wykresy i grafiki pochodzą z serwisu informacyjnego Bm mBanku.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu? Wejdź na akcja edukacja https://www.mbank.pl/lp2/2024/m1/indywidualny/inwestycje/biuro-maklerskie/

 

Opracował: Krzysztof Pakulski

 


 

Ten materiał został sporządzony w Biurze maklerskim mBanku i stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającej dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE oraz art. 36 ust. 2 przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy (dalej: Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2017/565).

 

Ta publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, a także w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

 

Ponadto publikacja nie stanowi badania inwestycyjnego w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565.

 

Publikacja nie stanowi również doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi ani oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

 

Publikacja sporządzona została w oparciu o najlepszą wiedzę autorów, popartą informacjami pochodzącymi z wiarygodnych rynkowych źródeł, znanych oraz dostępnych na datę sporządzenia. Publikacja handlowa sporządzona została z zachowaniem należytej staranności oraz rzetelności.

 

Biuro maklerskie mBanku nie jest zobowiązane do aktualizowania ani modyfikowania tej publikacji, jak również do informowania jej odbiorców w przypadku, gdy jakakolwiek poruszona w niej kwestia lub zawarta w niej opinia, prognoza, kalkulacja bądź szacunek ulegnie zmianie lub stanie się nieaktualne. Publikacja przedstawia stan faktyczny znany autorom na datę sporządzenia. Biuro maklerskie mBanku nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w tej publikacji handlowej, jak również za potencjalnie poniesione szkody, które mogą powstać w wyniku z wykorzystania informacji znajdujących się w publikacji.

 

W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości. Należy pamiętać, że informacje i badania oparte o historyczne dane lub wyniki nie gwarantują zysków w przyszłości. Ta publikacja handlowa nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych.