Porównanie ETF'ów inwestujących w złoto
05.11.2024 00:00
Inwestorzy, którzy chcą w swoich portfelach mieć złoto, coraz częściej spoglądają w kierunku funduszy ETF. Dużą wygodą jest fakt, że inwestor nie musi fizycznie nabywać złota. Natomiast ETF’y, które w złoto inwestują często są zabezpieczone fizycznym złotem. ETF’y oferują płynność, niskie koszty oraz możliwość kupna/sprzedaży poprzez rachunek maklerski.
W jaki sposób możemy sprawdzić jakie ETF’y związane ze złotem są dostępne w Bm mBanku?
Porównanie ETF’ów związanych ze złotem
W wyszukiwarkę ETF wpisałem hasło złoto. Wyskoczyło 8 ETF’ów, które są powiązane z inwestycją w ten surowiec i oczywiście są dostępne w ramach oferty Bm mBanku. Zdecydowałem się uszeregować ETF’y pod względem wielkości fundusz (aktywów pod zarządzanie). Duża wielkość aktywów pod zarządzanie może świadczyć o potencjalnej wiarygodności i zaufaniu inwestorów do ETF. Zazwyczaj czym większa liczba aktywów pod zarządzanie, tym płynniejszy jest ETF (łatwiej go kupić lub sprzedać na giełdzie).
Wyszukiwarka ETF udostępnia funkcję porównania maksymalnie 4 ETF’ów. Tak też uczyniłem i do porównania wybrałem ETF’y o największej wielkości aktywów pod zarządzanie. Aby porównać ETF’y należy zaznaczyć wybrane fundusze (kwadracik z lewej strony). Następnie klikamy przycisk porównaj (dolny róg z lewej strony). W opracowaniu porównamy wiele kluczowych kryteriów przy wyborze ETF’u. Uwzględnimy m.in.: stopę zwrotu, ryzyko, koszty czy wielkość funduszu.
Do porównania trafiły więc Xetra-Gold (4GLD GR), Xtrackers Physical Gold ETC (XAD5 GR), iShares Physical Gold ETC (SGLN LN) oraz WisdomTree Physical Gold (PHAU LN). W dalszej części opracowania będę używał pogrubionych tickerów spółek, czyli czterowyrazowego ciągu znaków. Ten ticker należy wpisać np.: w wyszukiwarkę przy składaniu zlecenia kupna/sprzedaży.
Stopa zwrotu
Najwyższą stopę zwrotu uzyskał w ciągu ostatniego roku 4GLD GR +38,07%. Następnie XAD5 GR ze stopą zwrotu na poziomie +37,70% oraz PHAU LN +36,92%. Od reszty stawki znacząco odstaje SGLN LN, który w ostatnim roku wypracował +32,46%.
Koszt
TER (Total Expanse Ratio) to miara całkowitych kosztów związanych z zarządzaniem i prowadzeniem funduszu ETF. Dla inwestora czym niższa, tym lepiej. Bezkonkurencyjny w tym zakresie jest 4GLD GR, który według dokumentu KID ma TER = 0%. Kolejne ETF’y mają koszty całkowite na poziomie 0,12% SGLN LN, 0,25% XAD5 GR oraz 0,39% PHAU LN. Koszty zarządzania nie są więc wysokie ogólnie (bezwzględnie), ale jeżeli porównamy różnice względne pomiędzy ETF’ami, to w tym wypadku są znaczące.
Ryzyko
Każda inwestycja jest związana z ryzykiem poniesienia strat. Fundusze publikują informacje o swoim ryzyku w dokumentach KID (Key Information Document, Dokument: Kluczowe Informacje). Wskaźnikiem ryzyka jest SRI (Summary Risk Indicator, Łączny Wskaźnik Ryzyka), który może przyjmować wartości od 1 (bardzo niskie ryzyko) do 7 (bardzo wysokie ryzyko).
Największe ryzyko ma 4GLD GR na poziomie 5. Pozostałe fundusze mają ryzyko zaklasyfikowane na poziomie 4. Wskaźniki ryzyka najczęściej zakładają, że inwestycja trwa pewien okres, zazwyczaj 5 lat. Sfinalizowanie inwestycji na wcześniejszym lub późniejszym etapie może znacząco zmienić stopę zwrotu. W przypadku inwestowania w ETF’y należy mieć na uwadze ryzyko związane z walutą.
Waluta funduszu i notowań
Waluta funduszu jest stosowana do celów raportowych i statystycznych przez zarządzających. Waluta notowania to ta, w której inwestorzy składają zlecenie kupna/sprzedaży ETF na giełdzie. Waluta funduszu oraz notowania nie ma wpływu na ryzyko walutowe ETF! Na ryzyko walutowe ma wpływ waluta/waluty aktywów, w które ETF inwestuje.
Walutą notowań dla 4GLD GR, XAD5 GR oraz PHAU LN jest euro. SGLN LN jest notowany w funtach.
W przypadku waluty funduszu amerykański dolar jest stosowany przez XAD5 GR, PHAU LN i SGLN LN. 4GLD GR używa do rozliczeń i raportowania euro.
Fundusz akumulacyjny
Złoto nie wypłaca dywidendy, jak robią to np.: spółki notowane na giełdzie. Dlatego wszystkie ETF’y zostały zaklasyfikowane jak typ akumulacyjny. Co on oznacza w teorii?
Oznacza to, że ETF nie wypłaca dywidendy swoim inwestorom. Zarządzający reinwestują wszelkie (o ile są) napływy pieniężne w ETF. Jeżeli lubisz, gdy na Twój rachunek wpływają co jakiś czas pieniądze z dywidend to nie jest to opcja dla Ciebie. Poszukaj ETF, który otrzymuje dywidendy lub inne pożytki i wypłaca je inwestorom. Będą to ETF’y typu dystrybucyjnego.
Replikacja
Replikacja określa sposób w jaki zarządzający ETF starają się wypracować podobną stopę zwrotu, którą uzyskuje indeks benchmarkowy. Zarządzający może kupować złoto i przechowywać je w sejfie u powiernika. To oznacza replikację fizyczną. Może również umówić się z bankami inwestycyjnymi, że w zamian za wynagrodzenia, otrzyma zyski wynikające ze zmiany ceny złota. Nie będzie zatem kupować złota do sejfu. Taki rodzaj replikacji nazywa się syntetycznym.
ETF’y XAD5 GR, PHAU LN i SGLN LN wykorzystują replikację fizyczną. Zarządzający w tym przypadku bezpośrednio nabywają złoto, które jest przechowywane u powiernika.
Kraj rejestracji
Fundusze są rejestrowane w różnych krajach. W Europie są to najczęściej Irlandia lub Luksemburg. Kraj rejestracji może mieć znaczenie przy rozliczaniu podatków od uzyskiwanych dywidend oraz odsetek od obligacji dla funduszy dystrybuujących.
Wielkość funduszu
Duża wielkość aktywów pod zarządzanie może świadczyć o potencjalnej wiarygodności i zaufaniu inwestorów do ETF. Zazwyczaj czym większa liczba aktywów pod zarządzanie, tym płynniejszy jest ETF (łatwiej go kupić lub sprzedać na giełdzie).
Zdecydowanie największym funduszem jest SGLN LN z wielkością aktywów ok. $15,60 mld. Następnie 4GLD GR z wartością aktywów pod zarządzanie ok. $13,75 mld. PHAU LN ma ok. $4,96 mld aktywów, a XAD5 GR $2,38 mld. Wszystkie ETF’y mają dużą wartość aktywów (powyżej $1 mld).
Błąd odwzorowania i zmienność
Błąd odwzorowania w uproszczeniu określa różnicę pomiędzy stopą zwrotu osiągniętą przez ETF a indeks benchmarkowy. Czym mniejszy błąd odwzorowania, tym lepiej wykonana praca zarządzających. Zmienność ETF wynika ze zmienności instrumentu bazowego.
Różnice w przypadku błędu odwzorowania pomiędzy poszczególnymi ETF’ami są niewielkie. SGLN LN ma najmniejszy 3,65%. Natomiast 4GLD GR oraz PHAU LN największy, 3,83%. Wartości te zmieniają się praktycznie codziennie.
Zmienność dla wskazanych ETF’ów znajduje się w przedziale 13,35%-14,66%. Różnica pomiędzy ETF’em z najmniejszą zmiennością, a największą przekracza zatem 1 punkt procentowy.
Rynek notowań i wiek funduszu
4GLD GR oraz XAD5 GR są notowane na giełdzie niemieckiej we Frankfurcie. SGLN LN oraz PHAU LN notowane są na londyńskim rynku. Jeżeli kiedyś słyszałeś, że nie wypada pytać o wiek.., to nie w tym przypadku. Dłuższy staż na giełdzie to większa wiarygodność. Wszystkie ETF’y są notowane na rynkach dobrze ponad 10 lat. Rekordziści 4GLD GR oraz PHAU LN 17 lat.
Podsumowanie
Mimo, że wszystkie ETF’y inwestują w złoto, to dosyć znacząco się od siebie różnią. Różnice dotyczą m.in.: stopy zwrotu, kosztów zarządzania, kraju rejestracji, waluty notowań, czy ryzyka. Opracowanie ma na celu pomóc inwestorowi porównać wybrane ETF’y związane ze złotem. Zachęcam jednak do własnych analiz i wniosków. Decyzja inwestycyjna jest indywidualną kwestią każdego inwestora.
Źródła: Opracowanie własne na podstawie danych z serwisu informacyjnego Bm mBanku oraz Bloomberg. Wykresy i grafiki pochodzą z serwisu informacyjnego Bm mBanku.
Z wyszukiwarki ETF można skorzystać po zalogowaniu do eMaklera, mInwestora lub aplikacji mBank Giełda.
Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu? Wejdź na akcja edukacja https://www.mbank.pl/lp2/2024/m1/indywidualny/inwestycje/biuro-maklerskie/
Opracował: Krzysztof Pakulski
Ten materiał został sporządzony w Biurze maklerskim mBanku i stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającej dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE oraz art. 36 ust. 2 przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy (dalej: Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2017/565).
Ta publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, a także w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.
Ponadto publikacja nie stanowi badania inwestycyjnego w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565.
Publikacja nie stanowi również doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi ani oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Publikacja sporządzona została w oparciu o najlepszą wiedzę autorów, popartą informacjami pochodzącymi z wiarygodnych rynkowych źródeł, znanych oraz dostępnych na datę sporządzenia. Publikacja handlowa sporządzona została z zachowaniem należytej staranności oraz rzetelności.
Biuro maklerskie mBanku nie jest zobowiązane do aktualizowania ani modyfikowania tej publikacji, jak również do informowania jej odbiorców w przypadku, gdy jakakolwiek poruszona w niej kwestia lub zawarta w niej opinia, prognoza, kalkulacja bądź szacunek ulegnie zmianie lub stanie się nieaktualne. Publikacja przedstawia stan faktyczny znany autorom na datę sporządzenia. Biuro maklerskie mBanku nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w tej publikacji handlowej, jak również za potencjalnie poniesione szkody, które mogą powstać w wyniku z wykorzystania informacji znajdujących się w publikacji.
W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości. Należy pamiętać, że informacje i badania oparte o historyczne dane lub wyniki nie gwarantują zysków w przyszłości. Ta publikacja handlowa nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych.