Niższy podatek od dywidend amerykańskich spółek w mBanku

24.10.2023 13:15

 

Od 18 października stosujemy niższą stawkę podatku od dywidend z amerykańskich akcji. Wynosi ona teraz 15%, zamiast dotychczasowych 30%

 

Inwestowanie dywidendowe w spółki, które systematycznie wypłacającą dywidendy, jest popularnym podejściem wśród inwestorów. Pojęcie dywidendowych arystokratów z USA, czyli spółek które od 25 lat wypłacają coraz wyższą dywidendę akcjonariuszom, jest wielu inwestorom doskonale znane.

 

W mBanku wprowadzamy udogodnienia dla wszystkich klientów, którzy są zainteresowani budowaniem portfela inwestycyjnego również na rynkach zagranicznych.

 

Stawka podatku od dywidend wypłacanych przez amerykańskie spółki wynosi teraz 15%. Obowiązuje ona klientów, którzy są osobami fizycznymi z rezydencją w Polsce.

 

Nie musisz składać żadnych dodatkowych formularzy i odwiedzać naszych placówek.

 

Przypominamy, że do 8 grudnia 2023 r. obniżyliśmy do 5 zł prowizję minimalną od zleceń na akcje z giełd w USA.

 

Obejrzyj nagranie -> Strategia inwestowania w spółki dywidendowe

 

Najczęstsze pytania:

 

  1. Czy stawka podatku 15% obejmuje wszystkich klientów?

Niższa stawka podatku dotyczy klientów, którzy są osobami fizycznymi z rezydencją podatkową w Polsce. Pozostałych klientów (osoby prawne, nierezydenci) obowiązuje stawka od dywidend taka, jak dotychczas, czyli 30%.

 

  1. Czy muszę zgłosić się do Biura maklerskiego, aby obniżyć stawkę podatku do 15%?

Nie ma takiej potrzeby. Od 18 października obniżyliśmy stawkę podatku z 30% na 15% automatycznie dla wszystkich klientów, którzy mają usługę eMakler oraz rachunek maklerski bezpośrednio w Biurze maklerskim mBanku. Niższa stawka obowiązuje również dla rachunków IKE i IKZE.

 

  1. Czy w rozliczeniu podatkowym muszę wykazywać wypłacone dywidendy?

W formularzu PIT-8C, który od nas otrzymasz, nie są uwzględnione dywidendy wypłacone przez spółki. Stawka podatku dla dywidend w Polsce to 19%. Liczymy ją od wartości brutto. W przypadku pobrania u źródła preferencyjnej stawki 15% podatku, musisz dopłacić podatek 4% wartości dywidendy brutto. Wartość wypłaconych w trakcie roku podatkowego dywidend brutto na rachunek maklerski, znajdziesz w historii finansowej swojego rachunku

 

  1. Dlaczego wprowadziliśmy zmiany i co z poprzednimi wypłaconymi dywidendami?

Między USA i Polską istnieje  umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dzięki niej możemy stosować niższą stawkę podatku u źródła od dywidend wypłacanych przez amerykańskie spółki. Amerykański urząd podatkowy (IRS) zmienił w lipcu obowiązujący KYC Attachment. Ta zmiana pozwoliła nam na szerokie zastosowanie obniżonej do 15% stawki podatku od połowy października. Dla dywidend, których dzień odcięcia praw od dywideny (ex-date) przypadał przed 18 października, obowiązuje opodatkowanie stawką 30% i nie można jej obniżyć.