ISHARES SP 500 HEALTH CARE SECTOR UCITS ETF (ACC) (IUHC LN ETF)
03.01.2025 00:00Sektor ochrony zdrowia odgrywa kluczową rolę w globalnej gospodarce. Wraz ze starzejącym się społeczeństwem i rosnącą liczbą chorób cywilizacyjnych, zapotrzebowanie na usługi medyczne stale rośnie. Rozwój innowacyjnych terapii umożliwia leczenie wielu schorzeń. Sektor ochrony zdrowia obejmuje szeroki zakres działalności. Zaangażowane są m.in.: szpitale, przychodnie, firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne, czy dostawcy zaawansowanych urządzeń medycznych. Ochrona zdrowia nie tylko wspiera rozwój gospodarki, ale przyczynia się do budowania bardziej zrównoważonych społeczności. Sektor łączy technologię i naukę, mając bezpośredni wpływ na życie miliardów ludzi na całym świecie.
ISHARES S&P 500 HEALTH CARE SECTOR UCITS ETF (ACC) (IUHC LN ETF)
Celem ETF jest odzwierciedlenie wyników indeksu akcji S&P 500 Capped 35/20 Health Care Index. ETF inwestuje w spółki należące do indeksu S&P 500 oraz związane z sektorem ochrony zdrowia. Sektor obejmuje dwie główne grupy branżowe. W pierwszej mieszczą się spółki produkujące urządzenia i materiały przeznaczone do ochrony zdrowia. Znajdziemy tu także firmy świadczące usługi w zakresie ochrony zdrowia, w tym dystrybutorzy produktów, dostawcy usług w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej oraz właściciele i operatorzy ośrodków i organizacji ochrony zdrowia. Spółki z drugiej grupy zajmują się głównie działalnością badawczo-rozwojową, produkcją i sprzedażą farmaceutyków oraz produktów biotechnologicznych.
Podstawowe dane
ETF jest notowany na giełdzie w Londynie od 10 lat. Walutą funduszu jest amerykański dolar. Walutą notowań na giełdzie jest euro. Waluta funduszu jest stosowana do celów raportowych i statystycznych przez zarządzających. Waluta notowania to ta, w której inwestorzy składają zlecenie kupna/sprzedaży ETF na giełdzie.
Błąd odwzorowania w uproszczeniu określa różnicę pomiędzy stopą zwrotu osiągniętą przez ETF a indeks benchmarkowy. Czym mniejszy błąd odwzorowania, tym lepiej wykonana praca zarządzających. Błąd odwzorowania w okresie 1 roku wyniósł 3,63%. Zmienność wynika ze zmienności instrumentu bazowego.
Replikacja
Replikacja określa sposób w jaki zarządzający ETF starają się wypracować podobną stopę zwrotu, którą uzyskuje indeks benchmarkowy (w tym przypadku S&P 500 Capped 35/20 Health Care Index). Omawiany ETF wykorzystuje replikację fizyczną (czasami nazywaną bezpośrednią). Zarządzający w tym przypadku bezpośrednio nabywają papiery wartościowe wchodzące w skład indeksu.
Branże
Uwaga zarządzających skoncentrowana jest tylko i wyłącznie na ochronie zdrowia. Sektor ten obejmuje 100% inwestycji zarządzających ETF’em.
Polityka dywidendowa
ETF jest typu akumulacyjnego (ACC). Oznacza to, że nie wypłaca dywidendy swoim inwestorom. Zarządzający reinwestują wszelkie napływy pieniężne w ETF. Ty jako inwestor zobaczysz to we wzroście wartości jednostki ETF.
Przykład: Część spółek, w które inwestują zarządzający ETF wypłaca dywidendy. Pieniądze z dywidend spływają do ETF. Zarządzający ETF’em nie wypłacają jednak tej dywidendy inwestorom tego ETF’u. Ty jako inwestor nie dostaniesz przelewu na rachunek maklerski. Zamiast tego zarządzający reinwestują otrzymane dywidendy w dodatkowe instrumenty finansowe. To zwiększa wartość jednostki ETF, czyli wpływa na wzrost jej ceny.
Jakie są korzyści?
Oszczędzasz czas. Pieniądze z dywidend inwestuje w Twoim imieniu zarządzający ETFem. Nie musisz również zajmować się rozliczaniem podatku od dywidend (tak, od dywidend z ETF, również trzeba zapłacić podatek). Podatek od zysków kapitałowych zapłacisz gdy sprzedasz fundusz ETF.
Wady?
Jeżeli lubisz, gdy na Twój rachunek wpływają co jakiś czas pieniądze z dywidend to nie jest to opcja dla Ciebie. Wybierz wtedy ETF dystrybucyjny.
Ryzyko
Zgodnie z materiałem informacyjnym dostarczonym przez emitenta, inwestowanie ETF wiąże się z ryzykiem na poziomie 4 w 7-stopniowej skali, (czym wyższa liczba tym większe ryzyko). Wskaźnik jest przyjęty dla założenia trzymania ETF przez okres 5 lat. Zarządzający zwracają uwagę na ryzyko walutowe.
Regiony inwestycyjne
Wszystkie inwestycje zarządzających ETF’em skoncentrowane są w Stanach Zjednoczonych. Jest tak dlatego, że fundusz inwestuje w spółki znajdujące się w indeksie S&P 500.
Koszty, wielkość aktywów i kraj rejestracji ETF
TER (Total Expanse Ratio) to miara całkowitych kosztów związanych z zarządzaniem i prowadzeniem funduszu ETF. Dla inwestora czym niższa, tym lepiej. TER dla tego ETF wynosi 0,15% wartości inwestycji rocznie.
Wielkość aktywów w przypadku IUHC LN wynosi $2,356 mld. To duży ETF. Wielkość aktywów pod zarządzanie może świadczyć o potencjalnej wiarygodności i zaufaniu inwestorów do ETF. Zazwyczaj czym większa liczba aktywów pod zarządzanie, tym płynniejszy jest ETF (łatwiej go kupić lub sprzedać na giełdzie).
Fundusze są rejestrowane w różnych krajach. W Europie są to najczęściej Irlandia lub Luksemburg. Kraj rejestracji może mieć znaczenie przy rozliczaniu podatków od uzyskiwanych dywidend oraz odsetek od obligacji dla funduszy dystrybuujących.
Musisz jednak pamiętać, że jeżeli otrzymujesz dywidendę (ETF dystrybucyjny) z ETF’u zarejestrowanego w Irlandii, masz obowiązek zapłacić 19% podatku polskiemu fiskusowi. Jest tak dlatego, że ETF zarejestrowany w Irlandii, który wypłaca dywidendę inwestorowi nie pobiera od tego inwestora żadnego podatku.
Top 10 aktywów funduszu
Eli Lilly and Co. – jedna z największych i najbardziej innowacyjnych firm farmaceutycznych na świecie. Spółka ma swoją siedzibę w Indianapolis w USA. Eli Lilly specjalizuje się w badaniach oraz rozwoju i produkcji leków na choroby przewlekłe. Spółka regularnie wprowadza innowacyjne rozwiązania, co czyni ją liderem w dziedzinie farmacji i biotechnologii.
UnitedHealth Group Inc. – amerykańska firma świadcząca usługi opieki zdrowotnej. UnitedHealth łączy usługi medyczne z technologią i ubezpieczeniami zdrowotnymi. Spółka wyróżnia się kompleksowym podejściem do ochrony zdrowia integrując opiekę nad pacjentem z efektywnym zarządzaniem kosztami.
Johnson & Johnson – globalny lider w branży ochrony zdrowia. Spółka znana jest z szerokiej gamy produktów farmaceutycznych, medycznych i konsumenckich. Spółka koncentruje się na oferowaniu produktów codziennego użytku, innowacyjnych lekach oraz dostarczaniu nowoczesnych urządzeń medycznych.
AbbVie Inc. – globalna firma biofarmaceutyczna specjalizująca się w badaniach, rozwoju i produkcji leków na zaawansowane terapie medyczne. Spółka koncentruje się na leczeniu chorób autoimmunologicznych. AbbVie rozwija się także w obszarach onkologii, neurologii oraz immunologii.
Merck & Co. Inc. – jedna z największych i najbardziej innowacyjnych firm farmaceutycznych na świecie. Merck specjalizuje się w badaniach i produkcji leków na choroby zakaźne, nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe oraz zaburzenia metaboliczne. Merck jest także liderem w dziedzinie szczepionek.
Abbott Laboratories – globalna firma działająca w sektorze ochrony zdrowia. Abbott znany z szerokiej gamy produktów medycznych, w tym diagnostyki, urządzeń medycznych, żywienia i leków generycznych. Spółka szczególnie ceniona jest za swoje innowacyjne rozwiązania w dziedzinie diagnostyki.
Thermo Fisher Scientific Inc. – globalny lider w dziedzinie nauk przyrodniczych. Spółka oferuje szeroką gamę produktów i usług wspierających badania naukowe, diagnostykę oraz rozwój leków. Firma dostarcza zaawansowane narzędzia, takie jak sprzęt laboratoryjny, odczynniki chemiczne, testy diagnostyczne, czy technologie analityczne.
Intuitive Surgical Inc. – pionier I globalny lider w dziedzinie robotyki chirurgicznej. Spółka znana jest przede wszystkim z systemu da Vinci, który zrewolucjonizował małoinwazyjne zabiegi chirurgiczne. Spółka stale rozwija swoje technologie, oferując nowe narzędzia diagnostyczne oraz analizę danych w chirurgii.
Amgen Inc. – jedna z największych firm biotechnologicznych na świecie specjalizująca się w odkrywaniu, opracowywaniu i produkcji leków opartych na biologii molekularnej. Amagen koncentruje się na innowacyjnych terapiach w obszarach takich jak: onkologia, immunologia, czy choroby sercowo-naczyniowe.
Danaher Corp. – Globalna korporacja z siedzibą w USA. Specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych technologii i rozwiązań w obszarze nauk przyrodniczych, diagnostyki, technologii środowiskowej oraz stomatologii. Kluczowymi segmentami działalności są marki: Beckman Coulter, Cepheid i Pall Corporation.
Podsumowanie
Sektor ochrony zdrowia to jednej z najbardziej dynamicznych i stabilnych obszarów gospodarki. Rozwija się dzięki rosnącym zapotrzebowaniem na usługi medyczne, leki i technologie. iShares S&P 500 Health Care Sector UCITS ETF umożliwia inwestorom dostęp do największych spółek z sektora w USA. Fundusz ma ponad $2 mld aktywów pod zarządzenie. Całkowite koszty zarządzania w skali roku wynoszą 0,15%. ETF nie wypłaca dywidendy.
Źródła: Opracowanie własne na podstawie danych z serwisu informacyjnego Bm mBanku.
Wykresy i grafiki pochodzą z serwisu informacyjnego Bm mBanku.
Z wyszukiwarki ETF można skorzystać po zalogowaniu do eMaklera, mInwestora lub aplikacji mBank Giełda.
Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu? Wejdź na akcja edukacja
Opracował: Krzysztof Pakulski
Ten materiał został sporządzony w Biurze maklerskim mBanku i stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającej dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE oraz art. 36 ust. 2 przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy (dalej: Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2017/565).
Ta publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, a także w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.
Ponadto publikacja nie stanowi badania inwestycyjnego w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565.
Publikacja nie stanowi również doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi ani oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Publikacja sporządzona została w oparciu o najlepszą wiedzę autorów, popartą informacjami pochodzącymi z wiarygodnych rynkowych źródeł, znanych oraz dostępnych na datę sporządzenia. Publikacja handlowa sporządzona została z zachowaniem należytej staranności oraz rzetelności.
Biuro maklerskie mBanku nie jest zobowiązane do aktualizowania ani modyfikowania tej publikacji, jak również do informowania jej odbiorców w przypadku, gdy jakakolwiek poruszona w niej kwestia lub zawarta w niej opinia, prognoza, kalkulacja bądź szacunek ulegnie zmianie lub stanie się nieaktualne. Publikacja przedstawia stan faktyczny znany autorom na datę sporządzenia. Biuro maklerskie mBanku nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w tej publikacji handlowej, jak również za potencjalnie poniesione szkody, które mogą powstać w wyniku z wykorzystania informacji znajdujących się w publikacji.
W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości. Należy pamiętać, że informacje i badania oparte o historyczne dane lub wyniki nie gwarantują zysków w przyszłości. Ta publikacja handlowa nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych.