ISHARES GLOBAL WATER UCITS (DH2O LN ETF)
29.01.2025 11:00W dzisiejszym odcinku Porozmawiajmy o ETF-ach omówimy ETF inwestujący w wodę. Woda odgrywa kluczową rolę w życiu człowieka. Jest nie tylko podstawowym zasobem niezbędnym do życia. To także fundament dla przemysłu, rolnictwa i rozwoju miast. Stoimy w obliczu rosnącej populacji, zmian klimatycznych i malejących zasobów wodnych. Inwestowanie w infrastrukturę wodną oraz technologie związane z zarządzaniem stają się dla dzisiejszego świata istotne.
ISHARES GLOBAL WATER UCITS (DH2O LN ETF)
Celem ETF jest odzwierciedlenie wyników indeksu S&P Global Water Index. Indeks mierzy wyniki 50 największych globalnych spółek notowanych na giełdzie, które prowadzą działalność w branży związanej z wodą. Indeks obejmuje spółki zarówno z rynków rozwiniętych, jak i wschodzących. Spółki wchodzące w skład indeksu spełniają założone kryteria ESG (środowisko, odpowiedzialność społeczna, ład korporacyjny). Spółki zapewniają także odpowiedni poziom płynności, co oznacza, że można je łatwo kupić lub sprzedać w normalnych warunkach rynkowych.
Podstawowe dane
ETF jest notowany na giełdzie w Londynie od 18 lat. Walutą funduszu jest amerykański dolar. Walutą notowań na giełdzie jest również amerykański dolar. Waluta funduszu jest stosowana do celów raportowych i statystycznych przez zarządzających. Waluta notowania to ta, w której inwestorzy składają zlecenie kupna/sprzedaży ETF na giełdzie.
Błąd odwzorowania w uproszczeniu określa różnicę pomiędzy stopą zwrotu osiągniętą przez ETF a indeks benchmarkowy. Czym mniejszy błąd odwzorowania, tym lepiej wykonana praca zarządzających. Błąd odwzorowania w okresie 1 roku wyniósł 4,25%. Zmienność wynika ze zmienności instrumentu bazowego.
Replikacja
Replikacja określa sposób w jaki zarządzający ETF starają się wypracować podobną stopę zwrotu, którą uzyskuje indeks benchmarkowy (w tym S&P Global Water Index). Omawiany ETF wykorzystuje replikację fizyczną (czasami nazywaną bezpośrednią). Fundusz utrzymuje kapitałowe papiery wartościowe wchodzące w jego skład w proporcjach odpowiadających tym z indeksu benchmarkowego.
Branże
Przemysł i budownictwo oraz infrastruktura są kluczowymi sektorami, w które inwestuje ETF. Pierwszy ma delikatnie powyżej 50% udziałów we wszystkich inwestycjach funduszu. Natomiast sektor infrastruktury to prawie 40% inwestycji ETF. Pozostałe istotne sektory to surowce i materiały (5,37%) oraz nowe technologie (2,55%).
Polityka dywidendowa
ETF jest typu dystrybucyjnego (Dist). Inwestorzy będą co pół roku otrzymywać dywidendę.
Musisz jednak pamiętać, że jeżeli otrzymujesz dywidendę (ETF dystrybucyjny) z ETF’u zarejestrowanego w Irlandii, masz obowiązek zapłacić 19% podatku polskiemu fiskusowi. Jest tak dlatego, że ETF zarejestrowany w Irlandii, który wypłaca dywidendę inwestorowi nie pobiera od tego inwestora żadnego podatku.
Ryzyko
Zgodnie z materiałem informacyjnym dostarczonym przez emitenta, inwestowanie w ETF wiąże się z ryzykiem na poziomie 4 w 7-stopniowej skali, (czym wyższa liczba tym większe ryzyko). Wskaźnik jest przyjęty dla założenia trzymania ETF przez okres 5 lat. Zarządzający zwracają uwagę na ryzyko walutowe.
Regiony inwestycyjne
Prawie 60% inwestycji jest skoncentrowanych w Stanach Zjednoczonych. ETF ma także znaczącą pozycję w spółkach europejskich. Inwestycje na starym kontynencie wynoszą 26,32%. Ameryka Południowa odpowiada za 6,20% udziałów, Azja i rynki wschodzące za 4,20%, natomiast Japonia za 2,51%.
Koszty, wielkość aktywów i kraj rejestracji ETF
TER (Total Expense Ratio) to miara całkowitych kosztów związanych z zarządzaniem i prowadzeniem funduszu ETF. Dla inwestora czym niższa, tym lepiej. TER dla tego ETF wynosi 0,65% wartości inwestycji rocznie.
Wielkość aktywów w przypadku DH2O LN wynosi $2,282 mld. To duży ETF. Wielkość aktywów pod zarządzanie może świadczyć o potencjalnej wiarygodności i zaufaniu inwestorów do ETF. Zazwyczaj czym większa liczba aktywów pod zarządzanie, tym płynniejszy jest ETF (łatwiej go kupić lub sprzedać na giełdzie).
Fundusze są rejestrowane w różnych krajach. W Europie są to najczęściej Irlandia lub Luksemburg. Kraj rejestracji może mieć znaczenie przy rozliczaniu podatków od uzyskiwanych dywidend oraz odsetek od obligacji dla funduszy dystrybuujących.
Top 10 aktywów funduszu
American Water Works – amerykańska spółka zajmująca się dostarczaniem wody i usługami sanitarnymi w Stanach Zjednoczonych. Firma dostarcza czystą wodę do domów i przedsiębiorstw. American Water Works inwestuje w nowoczesne technologie, żeby poprawić efektywność infrastruktury wodociągowej i zmniejszyć straty wody.
Xylem Inc. – globalna firma zajmująca się technologiami wodnymi. Spółka oferuje innowacyjne rozwiązania w zakresie transportu, uzdatniania i monitorowania wody. Xylem działa w ponad 150 krajach dostarczając produkty i usługi dla sektora komunalnego i przedsiębiorstw. Spółka koncentruje się na zrównoważonym rozwoju oraz redukcji zużycia energii.
United Utilities Group PLC – brytyjska spółka zajmująca się dostarczaniem wody i usługami kanalizacyjnymi. Firma kładzie duży nacisk na zrównoważone zarządzenie zasobami wodnymi oraz modernizację infrastruktury. Działa głównie w północno-zachodniej Anglii, obsługując miliony gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.
Severn Trent PLC – jedna z największych brytyjskich firm zajmująca się dostarczaniem wody i usługami kanalizacyjnymi. Spółka inwestuje w projekty ochrony środowiska i zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych. Obsługuje obszar środkowej i północnej Anglii, dostarczając wodę milionom klientów.
Veralto Corp. – amerykańska spółka specjalizująca się w technologiach i rozwiązaniach z zakresu analityki środowiskowej oraz zarządzania wodą. Oferuje zaawansowane systemy monitorowania jakości wody, wspierając zrównoważony rozwój oraz ochronę zasobów naturalnych. Veralto koncentruje się na innowacjach technologicznych, które pomogą sprostać globalnym wyzwaniom związanym z wodą i ochroną środowiska.
SABESP – brazylijska firma zajmująca się dostarczaniem wody i usługami kanalizacyjnymi. Jedna z największych spółek wodociągowych w Ameryce Łacińskiej. Obsługuje miliony mieszkańców stanu Sao Paulo. Spółka prowadzi wiele inwestycji w rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Zajmuje się także ochroną zasobów wodnych w regionie.
Essential Utilities Inc. – amerykańska spółka dostarczająca usługi z zakresu wody, ścieków i gazu ziemnego. Obsługuje klientów w kilku stanach koncentrując się na zrównoważonym zarządzaniu zasobami. Essential Utilities inwestuje w modernizację infrastruktury, żeby sprostać wymaganiom środowiskowym i regulacyjnym.
Geberit AG – szwajcarska firma specjalizująca się w produkcji systemów sanitarnych i instalacyjnych. Jeden z wiodących liderów w Europie, oferujący rozwiązania dla łazienek, takie jak stelaże podtynkowe, systemy spłukujące i rury odpływowe. Geberit kładzie nacisk na rozwój produktów o niskim zużyciu wody i wysokiej trwałości.
Ecolab Inc. – globalna firma oferująca rozwiązania i usługi w zakresie czystości, higieny i zarządzania zasobami wodnymi. Spółka współpracuje z przedsiębiorstwami, pomagając im poprawić efektywność operacyjną oraz zmniejszyć zużycie wody i energii.
Veolia Environment S.A. – globalna francuska spółka specjalizująca się w usługach z zakresu zarządzania wodą, odpadami i energią. Veolia oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie uzdatniania wody, recyklingu i efektywności energetycznej. Spółka kładzie duży nacisk na zrównoważony rozwój.
Podsumowanie
Woda staje się coraz bardziej strategicznym zasobem, którego znaczenie trudno przecenić. Musimy nauczyć się zarządzać gospodarką wodną w sposób bardziej wydajny, efektywny i przyjazny dla środowiska. ETF umożliwia ekspozycję na spółki, które podejmują takie działania. W obliczu globalnych wyzwań woda jako inwestycja nabiera wymiaru zarówno społecznego, jak i finansowego.
Dokument KID dotyczący ETF.
Materiał ma charakter edukacyjny. Nie jest to rekomendacja, ani zachęta do kupna/sprzedaży tego ETF-u.
Źródła: Opracowanie własne na podstawie danych z serwisu informacyjnego Bm mBanku.
Wykresy i grafiki pochodzą z serwisu informacyjnego Bm mBanku.
Z wyszukiwarki ETF można skorzystać po zalogowaniu do eMaklera, mInwestora lub aplikacji mBank Giełda.
Chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu? Wejdź na akcja edukacja
Opracował: Krzysztof Pakulski
Ten materiał został sporządzony w Biurze maklerskim mBanku i stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającej dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE oraz art. 36 ust. 2 przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy (dalej: Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2017/565).
Ta publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, a także w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.
Ponadto publikacja nie stanowi badania inwestycyjnego w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565.
Publikacja nie stanowi również doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi ani oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Publikacja sporządzona została w oparciu o najlepszą wiedzę autorów, popartą informacjami pochodzącymi z wiarygodnych rynkowych źródeł, znanych oraz dostępnych na datę sporządzenia. Publikacja handlowa sporządzona została z zachowaniem należytej staranności oraz rzetelności.
Biuro maklerskie mBanku nie jest zobowiązane do aktualizowania ani modyfikowania tej publikacji, jak również do informowania jej odbiorców w przypadku, gdy jakakolwiek poruszona w niej kwestia lub zawarta w niej opinia, prognoza, kalkulacja bądź szacunek ulegnie zmianie lub stanie się nieaktualne. Publikacja przedstawia stan faktyczny znany autorom na datę sporządzenia. Biuro maklerskie mBanku nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w tej publikacji handlowej, jak również za potencjalnie poniesione szkody, które mogą powstać w wyniku z wykorzystania informacji znajdujących się w publikacji.
W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości. Należy pamiętać, że informacje i badania oparte o historyczne dane lub wyniki nie gwarantują zysków w przyszłości. Ta publikacja handlowa nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych.