ISHARES CORE SP 500 UCITS (IUSA GR ETF)

12.07.2024 00:00

Celem ETF jest odzwierciedlenie wyników indeksu S&P 500. W skład indeksu wchodzi 500 największych i najpłynniejszych spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie. Ze względu na próbę bliskiego odwzorowania stopy zwrotu indeksu S&P 500, fundusz jest uznawany za zarządzany pasywnie.

 

Źródło: Bloomberg

 

Podstawowe dane

 

Źródło: Serwis informacyjny Bm mBanku

 

Dla Państwa wygody uruchomiliśmy w eMaklerze, mInwestorze i aplikacji mobilnej mBank Giełda nowe narzędzie. Chodzi o wyszukiwarkę ETF. Umożlwia ona na łatwe i intuicyjne odnalezienie ETF’u np. po słowach kluczowych. Każdy ETF posiada swój profil, na którym znajduje się szereg kluczowych informacji na jego temat. ETF’y można także porównywać ze sobą (obrazek poniżej). Wyszukiwarkę ETF znajdą Państwo w serwisie informacyjnym Bm mBanku. Zachęcamy do korzystania. Film dotyczący pierwszych kroków z wyszukiwarką ETF znajdą Państwo tutaj

 

Źródło: Serwis informacyjny Bm mBanku

 

Replikacja

 

ETF bezpośrednio inwestuje w papiery wartościowe wchodzące w skład indeksu. Fundusz korzysta z technik optymalizacji w celu osiągnięcia zbliżonej stopy zwrotu, co indeks S&P 500. Optymalizacja może polegać na strategicznym wyborze niektórych papierów wartościowych wchodzących w skład indeksu. Może także dotyczyć wykorzystania finansowych instrumentów pochodnych, w celu lepszego przybliżenia stopy zwrotu.

 

Źródło: Serwis informacyjny Bm mBanku

 

 

Prawie 40% pieniędzy funduszu jest inwestowanych w branże związaną z nowymi technologiami. Amerykańscy giganci technologiczni „zajmują” sporo miejsca w całym indeksie S&P 500. Dodatkowo warto zauważyć, że amerykańskie spółki pełnią wiodącą rolę w rozwoju nowych technologii. 16,5% stanowią spółki związane z dostarczaniem dóbr konsumpcyjnych. Ponad 10% w ETF zajmują branże związane z finansami oraz ochroną zdrowia.

 

Polityka dywidendowa

 

Dywidenda jest wypłacana w odstępach kwartalnych.

 

Ryzyko

 

Zgodnie z materiałem informacyjnym dostarczonym przez emitenta, inwestowanie ETF wiąże się z ryzykiem na poziomie 5 w 7-stopniowej skali, (czym wyższa liczba tym większe ryzyko). Wskaźnik jest przyjęty dla założenia trzymania ETF przez okres 5 lat. Zarządzający zwracają uwagę na ryzyko walutowe.

 

Regiony inwestycyjne

 

Źródło: Serwis informacyjny Bm mBanku

 

Top 10 aktywów funduszu na koniec 1 kwartału 2024 roku

 

Microsoft  – globalna spółka technologiczna założona w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena. Znana przede wszystkim z systemu operacyjnego Windows i pakietu Office. Microsoft zajmuje się również usługami w chmurze, oprogramowanie dla firm, sprzętem komputerowym i konsolą Xbox. W ostatnim czasie koncern inwestuje w rozwój AI.  

 

Apple – międzynarodowa firma technologiczna założona w 1976 roku przez Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka i Ronalda Wayne’a. Znana jest z produkcji iPhone’ów, iPadów, MacBooków oraz systemu operacyjnego iOS. Spółka zajmuje się także produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania oraz usług cyfrowych.  

 

Nvidia – amerykańskie przedsiębiorstwo technologiczne założone w 1993 roku przez Jen-Hsun Huanga, Chrisa Malachowsky’ego i Curtisa Priema. Nvidia to jeden z największych producentów procesorów graficznych i układów scalonych na świecie. Na chwilę obecną największy beneficjent rozwoju sztucznej inteligencji na amerykańskiej giełdzie.   

 

Amazon.com – globalna korporacja założona w 1994 roku przez Jeffa Bezosa. Spółka rozpoczęła działalność jako księgarnia internetowa. Obecnie to największy portal e-commerce na świecie. Amazon oferuje szereg usług, w tym chmurę obliczeniową Amazon Web Services (AWS), rozwiązania logistyczne oraz szereg produktów w ramach marki własnej np. Alexa i Kindle.   

 

Meta – wcześniej znana jako Facebook. Amerykańska firma technologiczna założona w 2004 roku przez Marka Zuckerberga. Najbardziej popularny portal społecznościowy na świecie. Meta jest właścicielem Facebooka, Instagrama i WhatsApp. Obecnie spółka koncentruje się na rozwoju technologii związanych z rzeczywistością wirtualną.  

 

 

Alphabet – holding powołany przez Google w 2015 roku. Macierzysta spółka Google została założona w 1998 roku przez Larry’ego Page’a oraz Sergeya Brina. Spółka jest właścicielem m.in. Google, YouTube oraz Waymo, które rozwija autonomiczne pojazdy. Google rozwija także sztuczną inteligencję oraz biotechnologię. Alphabet ma dwie klasy akcji: A i C. Akcje klasy C nie dają prawa głosu.

 

Alphabet – holding powołany przez Google w 2015 roku. Macierzysta spółka Google została założona w 1998 roku przez Larry’ego Page’a oraz Sergeya Brina. Spółka jest właścicielem m.in. Google, YouTube oraz Waymo, które rozwija autonomiczne pojazdy. Google rozwija także sztuczną inteligencję oraz biotechnologię. Alphabet ma dwie klasy akcji: A i C. Akcje klasy C nie dają prawa głosu.

 

Berkshire Hathaway – amerykański konglomerat, zarządzany od 1965 roku przez Warrena Buffeta. Firma znana jest z inwestycji w różne branże, w tym w ubezpieczenia, energetykę, finanse oraz przemysł. Siedziba spółki znajduje się w Omaha, w stanie Nebraska.   

 

Eli Lilly and Co. – globalna firma farmaceutyczna założona w 1876 roku przez pułkownika Eli Lilly. Spółka specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji leków na receptę. Eli Lilly jest znana z innowacji w dziedzinie onkologii, neurologii oraz immunologii. Spółka wprowadziła na rynek takie leki jak: Prozac, Cymbalta, czy Insulin.   

 

Broadcom.com – globalna firma technologiczna założona w 1961 roku. Specjalizuje się w projektowaniu, opracowywaniu i dostarczaniu szerokiego zakresu oprogramowania do półprzewodników i infrastruktury. Firma, która później przekształciła się w Broadcom Inc., została założona w 1961 roku jako HP Associates, oddział firmy Hewlett-Packard zajmujący się produktami półprzewodnikowymi.

 

Poniżej przedstawiamy stopy zwrotu osiągnięte przez ETF w różnych okresach czasu.

 

Źródło: Serwis informacyjny Bm mBanku

 

Źródła opracowania: Dokument KID ETF'a, Serwis informacyjny Bm mBanku, Bloomberg

 

Opracował: Krzysztof Pakulski

 


 

Ten materiał został sporządzony w Biurze maklerskim mBanku i stanowi publikację handlową w rozumieniu art. 24 ust. 3 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych oraz zmieniającej dyrektywę 2002/92/WE i dyrektywę 2011/61/UE oraz art. 36 ust. 2 przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy (dalej: Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2017/565).

 

Ta publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, a także w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów.

 

Ponadto publikacja nie stanowi badania inwestycyjnego w rozumieniu Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565.

 

Publikacja nie stanowi również doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi ani oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.

 

Publikacja sporządzona została w oparciu o najlepszą wiedzę autorów, popartą informacjami pochodzącymi z wiarygodnych rynkowych źródeł, znanych oraz dostępnych na datę sporządzenia. Publikacja handlowa sporządzona została z zachowaniem należytej staranności oraz rzetelności.

 

Biuro maklerskie mBanku nie jest zobowiązane do aktualizowania ani modyfikowania tej publikacji, jak również do informowania jej odbiorców w przypadku, gdy jakakolwiek poruszona w niej kwestia lub zawarta w niej opinia, prognoza, kalkulacja bądź szacunek ulegnie zmianie lub stanie się nieaktualne. Publikacja przedstawia stan faktyczny znany autorom na datę sporządzenia. Biuro maklerskie mBanku nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta, w szczególności za nabywanie lub zbywanie instrumentów finansowych podjęte na podstawie informacji zawartych w tej publikacji handlowej, jak również za potencjalnie poniesione szkody, które mogą powstać w wyniku z wykorzystania informacji znajdujących się w publikacji.

 

W przypadku, w którym publikacja handlowa zawiera jakiekolwiek informacje odnośnie jakichkolwiek wyników dotyczących instrumentów finansowych w niej wskazanych, nie stanowią one jakiejkolwiek gwarancji lub prognozy odnośnie wyników w przyszłości. Należy pamiętać, że informacje i badania oparte o historyczne dane lub wyniki nie gwarantują zysków w przyszłości. Ta publikacja handlowa nie została przygotowana zgodnie z wymogami prawnymi zapewniającymi niezależność badań inwestycyjnych i nie podlega żadnym zakazom w zakresie rozpowszechniania badań inwestycyjnych.